Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se verifica daca e intabulata o propritate comuna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se verifica daca e intabulata o propritate comuna pe cote parti ?

Buna seara,

Daca o proprietate comuna s-a vandut si este intabulata in CF, aici vor fi doar cotele cumparata intabulate sau toata proprietatea ? De exemplu daca dintr-o proprietate comuna pe cote parti, au fost vandute numai 16 cote parti din 19 total, (adica, din 19 familii in total au fost de acord doar 16), cum poate fi verificat ? Prin extras cf / foaia colectiva ? EXISTA POSIBILITATEA ca, cumparator sa se intabuleze doar cu cotele cumparate ? POT RAMANE IN INDIVIZIUNE 3 cote parti, (adica 3 proprietari de apartamente), care s-au opus vanzarii spatiului comun ? CINE PLATESTE IN CONTINUARE IMPOZITUL PE ACEL SPATIU VANDUT doar partial ci nu in intregime ? TOTI LOCATARII ? SA INTELEG CA EU CHIAR DACA NU MI-AM VANDUT COTELE PARTI, si nu am acces la acel spatiu comun, PLATESC IN CONTINUARE IMPOZIT ? Cum este calculat impozitul pe spatiile comune ? In functie de spatiul detinut ? AM CEL MAI MARE SPATIU, vreau sa stiu daca nu am fost de acord cu vanzarea spatiului comun de 21 mp care s-a vandut de catre o parte din locatari, EU AM IN CONTIUNUARE CHELTUIELI CU ACEL SPATIU ??

ASTEPT NISTE LAMURIRI ! Mii de multumiri anticipate !
Un apartament se vinde-cumpara impreuna cu cota-parte aferenta. Cota-parte a unui apartament este o suma de mici suprafete din toate spatiile comune existente in condominiu (subsol, holuri, camari comune, uscatorie, terasa). Nicio bucatica din aceasta cota-parte nu e separata si separabila si nici proprietatea comuna de pe o scara sau dintr-un bloc, cu atat mai mult, care este o suma de cote-parti. Cota-parte este intabulata odata cu apartamentul la momentul vanzarii-cumpararii. Este detinuta in indiviziune cu ceilalti proprietari ai imobilului.
Ceea ce povestiti Dv aici este fie incomplet, fie auzit din zvonuri. O uscatorie, de exemplu, nu poate fi vanduta pe semnaturi ale unor proprietari din bloc; asta se poate numai in joaca. Ne facem ca vindem. Probabil s-a inchiriat si in acest caz prin chirie i se plateste proprietarului si particica de impozit pe care acesta o plateste pentru cota-parte din proprietatea comuna.
Ati vazut Dv actul care sa confirme vanzarea-cumpararea acelui spatiu din proprietatea comuna? Spuneti-ne si noua.
Ba Da, am vazut contracte de vanzare-cumparare facute in parte cu fiecare apartament, asta acum 3 ani, iar de atunci s-au mai vandut si cumparat aptm in acea scara, nu stiu insa daca respectiva care a cumparat cotele parti ale vecinilor, inafara de cele 3 ramase, si-a putut intabula ! Voi verifica la CF comun, nu am fost chemata nici in instanta, probabil nu a reusit sa-si intabuleze cu toate contractele ei facute cu vecinii. FOLOSESTE IN CONTINUARE DOAR EA USCATORIA, doar a cumparat-o toata inafara de cotele cele 3, desi este la etajul 2, iar noi suntem lipiti de aceasta uscatorie cu aptm. DIN PACATE FOARTE MULTE USCATORII S-AU VANDUT, nu sunt auzite ci REALITATI PRACTICE, normal prin instante, nu prin notari. Cu semnatura tuturor proprietarilor sau chiar 50+1 au reusit prin actiune in instanta, intabularea lor. IN JURUL NOSTRU TOATE SUNT VANDUTE, foarte putine au ramas inchiriate ori nefolosite ! Asta se intampla in nordul tarii... PROBLEMA MEA e, CA EU PLATESC IMPOZITUL IN CONTINUARE, iar respectiva foloseste ca doar are contracte de vanzare - cumparare cu restul locatarilor, dar acestea poate sunt chiar nule, mai ales ca au trecut 3 ani de la vanzarea acesteia, insa destinatia uscatoriei in realitate, nu e schimbata doar ca intinde rufe numai ea, desi ea locuieste la etaj 2....Am sa verific la CF.ORICUM MULTUMESC !